Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok

Poslušnosť
je slovo, ktoré sa počas tréningu psa nesprávne chápe ako nesplniteľná dominujúca kontrola nad psom. Skúste premýšľať o základných prejavoch poslušnosti ako o základoch, na torých je postavené úspešné a šťastné súžitie psa a vás.Povely ako
Sadni!, Ľahni!, Ku mne!, či Zostaň!sú pre civilizovaného a vychovaného psa samozrejmosťou.Ich splnenie sa vyžaduje takmer pri každom triku a ak ich naučíte plniť už teraz, neskôr určite nebudete sklamaní.
Ak váš pes už dávno tieto základné povely ovláda precvičujte ich aj naďalej.Ak sa pýtate prečo tak tu je odpoveď:Klavirista si najprv rozcvičí hrou stupníc,gymnasta si musí najprv zahriať svaly,učiteľ pred hodinou nazrie do svojich príprav...Ak vášmu psíkovi doprajete na zahriatie takúto rozcvičku, určite sa ľahšie dokáže naučiť nové cviky.
_________________________________________________________________________
Sadni!
Ako to psa naučiť:
1.Stojte pred psom a držte odmenu v ruke o niečo vyššie, ako je hlava vášho psa.
2.Pomaly pohnite pochúťkou priamo dozadu ponad hlavu vášho psa.Tým ho donútite, že zdvihne ňufák nahor a zadok spustí k zemi.Ak si nesadne,pohybujte pochúťkou smerom dozadu k jeho chvostu.V okamihu,keď sa zadkom dotkne zeme,dajte mu odmenu a jeho správanie pochváľte slovom "Dobre!"
3.Ak pes nereaguje na pochúťku,ukazovákom a palcom mu zatlačte na bedrá z oboch strán zhora nad bedrovými kosťami.V tej istej chvíli potiahnite vôdzku nahor, aby si sadol.Pochváľte a odmeňte ho keď si sadá.
4.Keď sa pes naučí normálne si sadnúť, počkajte niekoľko sekúnd až potom ho odmeňte. Pamätajte si, že ho môžete odmeniť, len kým je v správnej pozícii-v sede.
Čo očakávať:Tento povel sa môžu začať učiť už 6-týždňové šteniatka a je to často prvý cvik, ktorý sa psy naučia.Už v priebehu prvého týždňa uvidíte pokrok!
Problémy:
Môj pes skáče na ruku s odmenou:Držte odmenu nižšie tak, že na ňu dosiahne aj postojačky.
Môj pes si sadne ale stále vstáva:Jemným, ale ráznym spôsobom neprestávajte vracať psa späť do sedu.Keď si na to zvykne, nemal by prerušiť sed, kým mu to nedovolíte.
 Rada:Prikážte vášmu psovi sedieť pred každým jedením.To posilňuje vašu pozíciu vodcu svorky a je to jednoducho dobrá výchova!
_________________________________________________________________________
Ľahni!
Ako to psa naučiť:
1.Keď pes sedí pred vami, držte mu odmenu pred ňufákom a pomaly ju znižujte k zemi.
2.Ak máte šťastie pes bude sledovať odmenu nosom a ľahne si,vtedy mu môžete odmenu dať a pochváliť ho.Pamätajte na to, že ho môžete odmeniť len vtedy kým je v správnej pozícii-teda keď leží.Ak sa váš pes zhrbí namiesto toho, aby si ľahol, posúvajte odmenu pomaly po dlážke k nemu medzi predné labky alebo smerom preč od neho.Môže to zabrať trochu času, ale pes by si mal napokon ľahnúť.
3.Ak pes nereaguje na pochúťku, jemne mu zatlačte na lopatky, tlačte smerom nadol a nabok.Odmeňte psa až keď si ľahne na zem.Je vždy lepšie prinútiť psa zaujať túto polohu bez fyzickej manipulácie.
4.Keď sa váš pes naučí líhať si, postupne odďaľujte odovzdanie odmeny.Keď pes leží, povedzte "počkaj,počkaj" a potom"dobrý" a dajte mu odmenu.Menením časového úseku pred odmenením udržíte jeho pozornosť.Pes by sa nemal pohnúť z polohy v ľahu,kým mu to nedovolíte povelom "V poriadku!"
Čo očakávať:Pastierske plemená a pokojné či mohutné psy často ľahšie zaujmú pozíciu v ľahu ako dlhonohé psy, psy s hlbokou hruďou a hyperaktívne psy.Tento cvik sa môžu naučiť šteniatka a psy každého veku.
Problémy:
Môj pes odmieta splniť tento príkaz:Keď si pred vás váš pes ľahne znamená to, že je vám podriadený.Zhodnoťte svoje postavenie vodcu svorky.
Môj pes nezostáva ležať:Ak vstane, neodmeňte ho a znovu ho prinúťte ľahnúť si.Ak sa postavíte na vôdzku, prinútite ho zostať ležať a napraviť svoje správanie.
Môj pes si ľahne v jednej miestnosti ale v druhej už nie:Dávajte pozor na povrch podlahy.Krátkosrsté psy často odmietajú líhať si na tvrdú podlahu.Vyskúšajte koberec alebo uterák.
Rada:Ak pes skáče na vás alebo na gauč tak použite povel "Dolu!" namiesto "Ľahni!".
_________________________________________________________________________
Zostaň!
Ako to psa naučiť:
1.Na začiatku nech pes sedí alebo leží,keďže je ťažšie pohnúť sa z týchto pozícií.Na zabezpečenie kontroly použite vôdzku.Postavte sa rovno pre psa a vážnym tónom povedzte"Zostaň!",pričom dlaň držte rovno,tak aby sa takmer dotýkala jeho ňufáka.
2.Trochu sa od psa vzdiaľte pri čom s ním udržiavajte zrakový kontakt.Potom sa k nemu vráťte,pochváľte ho slovom"Dobrý!" a dajte mu odmenu.Ubezpečte sa,že mu dávate odmenu a chválite ho,kým pes zotrvá v požadovanej pozícii.
3.Ak sa pes pohne z miesta,kde ste mu kázali zostať,skôr ako mu to dovolíte,jemne,ale rázne ho vráťte na miesto,kde ste mu pôvodne kázali zostať.
4.Postupne predlžujte čas,ktorý má pes zotrvať na mieste,rovnako ako vzdialenosť medzi vami.Chcete,aby váš pes uspel,takže k nezostane na mieste vráťte ho o krok späť k vzdialenosti a času,počas ktorého dokázal zostať na mieste.
Čo očakávať:Tón hlasu a reč tela sú veľmi dôležité,ak chcete,aby pes pochopil,čo od neho požadujete.Buďte prísni a dôslední.Nezaberie veľa času,kým to váš pes pochopí.
Problémy:
Pes stále vsáva:Keď psa učíte tento cvik,používajte čo najmenej slovnej komunikácie.Hovorenie vyvoláva akciu a vy chcete dosiahnuť opak.Pevná reč tela vyjadrí vašu dôležitosť.
Pes poruší príkaz sekundu pred tým,než mu dovolím:Neukazujte mu odmenu kým,mu ju nechcete dať,pretože to by ho mohlo lákať dopredu.Meňte spôsob:niekedy sa k nemu vráťte a znovu ho nechajte bez odmeny.
Rada:"Zostaň!" znamená:Ani sa nepohni,kým ti to nedovolím."Počkaj!"je menej formálne znamená:Zostaň tu na kratší čas."Počkaj kým si vezmem veci,až potom vyskočíš z auta."
_________________________________________________________________________
Ku mne!
Ako to psa naučiť:
1.Pes je na vôdzke dlhej približne1.8 m.Prikážte mu "Ku mne!" a pritiahnite ho rýchlo k sebe,kde ho pochváľte.Váš povel by mal znieť šťastne,ale rozhodne.Povel dávajte vždy len raz.
2.Keď sa psovi darí použite dlhšiu vôdzku.
3.Keď ste pripravení trénovať bez vôdzky,robte to ohradenom priestore.Nech pes ťahá vôdzku.Ak neuposlúchne váš prvý povel,choďte k nemu a rázne ho odveďte na miesto,kde ste povel vyslovili.Nedávajte mu odmenu ak nesplní povel sám na prvý raz.Znovu použite dlhšiu vôdzku a žiadajte od neho 5 úspešných "Ku mne!",potom to skúste znova bez vôdzky.
Čo očakávať:Pes môže veľmi rýchlo porozumieť významu slov,ale precvičovanie a presadzovanie tohto príkazu môže viesť celý život.
Problémy:
Keď uvoľním vôdzku pes ujde:Nenaháňajte psa,to ho iba povzbudí.Stojte na svojom mieste a  dôrazne žiadajte,aby prišiel k vám.Psy reagujú na vodcu.
Mám si vynútiť splnenie tohto povelu vždy,keď ho použijem?:Áno.Nedávajte ho,ak nie ste v pozícii,kedy si ho môžete vynútiť.Namiesto toho radšej zavolajte psa menom.
Rada:Pokyn"Ku mne!"používajte pre príjemné veci.Nikdy ho takto neprivolávajte pre kúpeľ,alebo keď idete k veterinárovi-vtedy choďte a vezmite psa sami.
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Axel je "TVRDOHLAVÝ"

(Nessie, 18. 12. 2010 12:50)

môj pes Axel-maďarská vyžla, si odmieta ľahnúť ale ked to opakujeme stále znova a znova nakoniec si ľahne..a keď mu dám povel "ZOSTAŇ" tak zostane ale ked sa od neho pohnem ani nie pol metra tak okamžite za mnou vyštartuje alebo ma jednoducho obíjde a pokračuje v svojich zázjmoch.povel zostan cvicime uz neuveritelne dlho a stale ni. Axel má uz 8 rokov a stale nechce.ked mu poviem "ZOSTAŇ" alebo "ĽAHNI" tak mi da packu, ide na miesto, sadne si ,prosi proste robi vsetko len aby si nemusel ľahnúť...

Re: Axel je "TVRDOHLAVÝ"

(Chvíla Štefan, 27. 12. 2017 18:34)

Ja rasa pokojná,rasa nepoddajná,neposlušná-každý psík od malička musí mať 1 pána,druhý akzastupuje musí byť správne poučený.Jednotné krátke povely!Sučka je viac poslušná!Plemeno ako Kokršpaniel,Bradáč,Mad.Vyžla,Rotwajler,Doberman a pod.sú na výchovu veľmi náročné,ale ide to.Od malička začať. 3 roč.už veľmi ťažko,bude to chceť 100000%trpezlivosť,bude rešpektovať pána,ale poslušnosť 20%.

TROJROČNÉ ŠŤEŇA

(majka, 8. 10. 2012 10:09)

môj res Basty má už tri roky. až teraz som ho dostala a chcem ho naučiť rôzne povely pretože ma nechce počúvať. má, ešte šancu že ho to naučím?

Re: TROJROČNÉ ŠŤEŇA

(Sabie*, 21. 5. 2013 15:43)

šanca tam je, len bude potrebná trpezlivosť a pevné nervy :))

MôJ PSíK BASTIAN

(ANDREA, 23. 8. 2014 19:41)

Bastian má 8-týžnov dostala som ho pred dvoma týžňami .
naučila som ho podľa tejto stránky povela a ako má cikať a kakať.

DAKUJEM ZA RADU

Re: MôJ PSíK BASTIAN

(ANDREA , 23. 8. 2014 19:43)

JE PLEMENO SHI-TZU