Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok

ŠTANDARD PLEMENA SHIH-TZU

V poslednom čase sa plemeno šicu /SHIH-TZU/ teší veľkej obľube nielen vo svete, ale aj u nás. Prvý štandard tohoto plemena vypracovali v Anglicku v roku 1935, šicu tam však chovali už okolo roku 1900. Štandard revidovali v r. 1948.
Americký štandard bol uverejnený 1. septembra 1969 a vychádza prakticky zo štandardu FCI, ale má určenú i minimálnu výšku. Štandard FCI je anglickým štandardom z roku 1948, vo francúzskej verzii vyšiel pod č. 208 dňa 3.11.1966, v anglickej verzii pod č. 208 b dňa 2.9.1970.

 

Štandard plemena z roku 1987, č. 208 c

Preklad pochádza z anglického textu a súhlasí s oficiálnym štandardom v nemčine, ktorý je používaný na sekretariáte FCI.

CELKOVÝ VZHĽAD

Statný, bohate osrstený pes so zreteľne arogantným správaním a hlavou ako chryzanténa.

POVAHA

Priateľská a otvorená povaha, nezávislý, inteligentný, ostražitý, aktívny. Svojmu pánovi je šicu oddaným a verným spoločníkom. Vie sa veľmi tešiť aj z nepatrnej priazne svojho chovateľa.

HLAVA A LEBKA

Hlava široká, guľatá, široká medzi očami, pri zatrasení hlavou srsť bohato prepadáva cez oči. Bohatá brada a fúzy, ktoré na nose rastú dohora a tým vytvárajú zreteľný tzv. chryzanténový dojem.

TVÁR

Dostatočne široká, štvorcová, krátka, nie však zvraštitá, plochá a dobre osrstená. Nos je čierny, avšak u pečeňovo sfarbených jedincoch je farba nosa tmavohnedá. Dĺžka od špičky nosa ku stopu je približne 2,5 cm. Nos je rovný, prípadne špička nosa ľahko zdvihnutá dohora. Vrch nosnej kože by mal byť v rovine, alebo ľahko pod dolnú hranicu očných viečok Nozdry sú široké a otvorené. Nos smerujúci dolu je nežiadúci tak ako zovreté nozdry. Pigmentácia na tlame je čo najmenej prerušovaná. Čumák je čierno pigmentovaný po celej ploche.
Výnimku majú čokoládovo sfarbené jedince, ktoré majú hnedý nos a svetlejšie oči.

OČI

. Veľké, tmavé a guľaté, s mierumilovným výrazom, so širokým odstupom od seba, nie však vypuklé. U psov s pečeňovohnedým sfarbením alebo s pečeňovohnedými znakmi sú svetlejšie oči prípustné. Očné bielko nesmie byť viditeľné. Viečka musia dobre priliehať k sebe a musia byť sýto pigmentované

UŠI

Veľké dlhé závesy, nesené splývavo dolu, nasadené ľahko pod vrcholom lebky. Sú tak bohato osrstené, že sa zdá, že splývajú so srsťou na krku.

SKUS

Široký, s ľahkým predkusom alebo kliešťovitý skus, pysky sú zovreté a v rovine.

KRK

Dobre proporcionálny s pekným oblúkom, musí byť dostatočne dlhý, aby zaistil správne nosenie hlavy.

PREDNÉ KONČATINY

Lopatky sú postavené viac dozadu. Nohy sú krátke, svalnaté s pevnými kosťami, čo možno najrovnejšie, v súlade so šírkou a hĺbkou hrudníka. Sú bohato osrstené, takže vyzerajú ešte mohutnejšie. Vysadené ramená ako má pekinéz, nie sú žiadúce.

TRUP

Vzdialenosť medzi kohútikom a koreňom chvosta má byť väčšia ako je výška psa v kohútiku. Hrudník je hlboký, silný a dobre stavaný. Chrbát je rovný.

ZADNÉ KONČATINY

Krátke so silnými kosťami, dobre osvalené, pri pohľade zozadu rovné. Stehná sú guľaté, dobre osvalené, Bohatá srsť ich robí ešte mohutnejšími.

LABKY

Labky sú tvrdé, dobre uzavreté. Následkom bohatého osrstenia vyzerajú laby veľmi veľké.

CHVOST

Bohato osrstený, stočený nad chrbát, vysoko nasadený.

SPÔSOB POHYBU

Arogantný, kľudný a plynulý, dlhší výšľap prednými nohami. Pri chôdzi v pohľade zozadu sú jasne vidieť poduštičky labiek zadných končatín.

OSRSTENIE

Srsť na celom tele je dlhá a hustá s bohatou podsadou. Nesmie byť kučeravá, mierne zvlnenie srsti sa toleruje. Dĺžka srsti by mala byť asi ako výška psa v kohútiku, čím je dlhšia, tým je lepšie.

SFARBENIE

Všetky farby a ich kombinácie sú povolené. Biela lysinka /chryzanténka/ a biela špička chvostíka /pierko/ sa cenia, nie sú však podmienkou.

VÝŠKA A HMOTNOSŤ

Uprednostňujú sa zvieratá na nižšej hranici tohoto

Výška v kohútiku nemá presiahnuť 26,7 cm.
Hmotnosť 4,1 - 8,2 kg, ideálna hmotnosť je 4,5 - 7 kg.
ideálu.


POZNÁMKA: Psi majú mať dve zjavne normálne varlatá,
úplne zostúpené do mieška.


CHYBY

Každá odchýlka od menovaných bodov štandardu je hodnotená ako chyba, pričom posúdenie jej stupňa závažnosti by malo byť s presným porovnaním štandardu. Najčastejšie chyby: úzka hlava, podzhryz, príliš veľký predzhryz, špicatý nos, krátky alebo príliš dlhý trup, kvadratický rámec tela, malé alebo svetlé oči, príliš veľké oči, dlhé nohy, svetlý ružový nos a očné viečka, riedka srsť, kučeravá srsť, nedokonalé osrstenie.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

preco sa moj pes skrabe za ucho ale nema blchi

(vivien, 9. 8. 2014 7:00)

ahoj chcem sa spítať kto bi mi vedel odpísať prečo sa môj pes Rassell škrabe za uškom ale nemá blchy ??

...

(.., 3. 4. 2018 15:57)

Ahojte idem si kúpiť šicu čierneho s bielou labkou a bielim na hruďy bude pekný ak vyrastie? Nebude ako miešanec?

plemeno

(jana, 25. 10. 2015 10:49)

mam fenku 1 rocnu shi Tzu.Psik ma vsetky znaky ako shi Tzu ale oci vobec nema gulate prave naopak ma ich skor mandloveho tvaru stredne hnede a vidno mu aj bielka ked pohybuje ocami.Inac cely vyzera ako shi Tzu.Som zvedava co je to za psika.
Dakujem

Shih tzu

(Luboš, 21. 4. 2015 16:27)

Čaute, mam psika ktory ma 5 mesiacov. neustále sa škriabe. mal aj problémy s uškami ale to už prešlo. čistim mu ich 1x za 2tyždne. ked idem von zo psom tak neni schopny spravit 5 krokov bez toho, aby sa poškrabal. neviete čo to može byť?

frenky

(sidorova maria, 25. 11. 2011 17:05)

mam psika 5.ročneho ma stale problem s uskami,ktore liecime usnymi kvapkami,chcela by som sa opýtat ako často mu mam cistit uska.

Re: frenky

(nuii, 5. 2. 2014 12:32)

malo by to bit 1krat za dva tyzne

Re: frenky

(VIVIEN, 16. 9. 2014 20:35)

2 krat denne rano a vecer

shih-tzu

(rasel, 5. 8. 2014 11:02)

mam psíka 9.týždňového nemá žiadne problémy.

Re: shih-tzu

(VIVI, 16. 9. 2014 20:32)

NO A

moj pes

(vivien , 16. 9. 2014 20:31)

ja mam psa shi tzu je to moj milacik je to hravi pes ale nevien preco reaguje na mojho brata takto: chce ho hrizt a brese nanho ana nas nie vola sa RASSELL DAKUJEM ODPISTE VIVIEN A RASSELL: HIHIHI