Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok

                           
                            
                            SHIH-TZU
 
 
Originálny názov plemena : Shih Tzu

Krajina pôvodu : Tibet

Doba vzniku : 17. storočie

Pôvodné využitie : Strážny pes

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 13-14 rokov

Hmotnosť : 4,5-8 kg

Výška : 25-27 cm
História
Predkov tohoto psa je nutné hľadať v Tibete, kde boli chované v kláštoroch. Súdiac podľa dochovaných historických artefaktov boli tieto chrámové psíky veľmi podobné dnešnému Shi-tzu. Tieto psy boli dávané darom hosťom čínskeho dvora, a tak sa dostali do Číny. Tu z nich boli pravdepodobne vyšľachtené psy s krátkym nosom tak, ako ich poznáme dnes. Okolo roku 1930 sa dostali do Anglicka, a tu sa ešte ďalej vyvíjali. Kedysi slúžil Shi-tzu ako strážca stád a ochranca človeka, dnes je zaradený medzi spoločenské plemená a zastáva po boku človeka len úlohu domáceho maznáčika.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variantách.
Všeobecný vzhľad
Shi-tzu má širokú, guľatú hlavu s veľkými, guľatými očami. Farba očí je tmavá, u pečeňovo zafarbených jedincov môžu byť svetlejšie. Uši sú veľké, bohato osrstené dlhými závesmi srsti. Telo je dlhšie ako jeho kohútiková výška, má široký, hlboký hrudník a rovný chrbát. Chvost je nasadený vysoko, dlhá srsť na ňom vytvára bohatý chochol, ktorý je nesený nad chrbtom.
Srsť a farba srsti
Srsť je dlhá a hustá, môže byť mierne zvlnená, s hustou podsadou. U tohoto plemena je povolené akékoľvek sfarbenie srsti, u dvojfarebných psov je žiadúca biela lysina na čele a biely konček chvosta.
Povaha
Shi-tzu má veľmi priateľskú, ale nezávislú povahu. Je prítulný a láskavý, ale zároveň veľmi hrdý a sebavedomý. Rád sa zúčastňuje všetkého, čo sa okolo neho deje, je veselý a hravý. Občas môže byť tvrdohlavý.
Spoločenská charakteristika
Celej rodine je veľmi oddaný, svojho pána, ktorého si väčšinou v rodine vyberie sám, nado všetko miluje. K cudzím ľuďom sa však chová zdržanlivo, akoby arogantne, nie je to žiadny ľudomil. Pred ostatnými psami sa rád vystavuje a predvádza. Spolužitie s inými domácimi zvieratami býva bezproblémové.
Vzťah k deťom
S deťmi Shi-tzu vychádza spravidla veľmi dobre, deti ho však musia akceptovať a pokiaľ nemá akurát náladu na hranie alebo maznanie, nechať ho odpočívať. Nie je to vyslovene ideálny pes do rodiny s malými deťmi.
Výchova
Shi-tzu je inteligentný psík, jeho výchova ku poslušnosti nie je náročná. Všetci členovia rodiny by mali používať rovnaký spôsob výchovy, to znamená používať rovnaké povely a intonáciu hlasu. Tento pes by mal zvládnuť príchod na zavolanie, musí si navyknúť na obojok a vodítko a vykonávať svoju potrebu vonku.
Držanie
Je to ideálny pes pre chov v byte, nie je príliš náročný na pohyb, ale má rád prechádzky. V byte by mal mať pelech na teplom, suchom mieste bez prievanu, kde bude mať kľud a nebude rušený pri odpočinku.
Pracovné využitie
Tohoto psíka možno využiť len ako spoločníka.
Pohyb
Je to veľmi temperamentný pes, ktorý sa rád hrá. Vie byť dobrým a vytrvalým bežcom. Veľmi rád leňoší, ale nie je dobré ho v tom podporovať.
Starostlivosť
O srsť je potrebné sa starať už od šteňacieho veku, aby si pes na každodennú úpravu navykol. Srsť potrebuje intenzívnu starostlivosť, nutné je denné kefovanie a česanie, raz mesačne je vhodné psa vykúpať. Pred česaním je praktické srsť postriekať norkovým alebo mandľovým olejom, stane sa tak poddajnejšou. U tohoto plemena sa tiež srsť balíčkuje, čo je natáčanie srsti do špeciálneho papiera za použitia oleja. Aby dlhá srsť nezakrývala oči, zväzuje sa na vrcholku hlavy gumičkou. Oči a uši vyžadujú tiež denné čistenie.
Strážne využitie
Shi-tzu síce nie je k cudzím ľuďom zvlášť prívetivý, ale ako strážcu ho nemožno využiť, aj preto, že nie je príliš uštekaný.
Vhodné športy
Tento psík sa nehodí na žiadne psie športy, ku športovému vyžitiu mu postačia rôzne hry.
Najčastejšie nemoci
Luxácia jabĺčka; fontanellen persistenz - neuzavretie lebečného švu; prietrž; nadmerné slzenie očí; zákaly šošovky; entropia; renálna kortikálna hypoplázia
Zvláštnosti plemena
Krása tohoto psa vynikne len vtedy, ak je krásna jeho srsť. Ši-tzu by si nemal zaobstarávať nikto, kto nebude mať čas alebo chuť starať sa o jeho srsť, pretože jej udržovanie je veľmi potrebné a pomerne zložité.
Príprava na výstavu
Na výstavu je nutné psa pripraviť tak, aby bol v čo najlepšej kondícii. Kúpanie je vhodné najlepšie večer pred výstavným dňom. V tejto chvíli sa už nepoužíva žiadny olej, iba kondicionér. Pokiaľ má pes zubný kameň, mal by byť odstránený ešte pred výstavou. Pazúriky musia byť zastrihnuté nakrátko.
Výživa šteňaťa
Pre vývoj šteňaťa je dôležitá správna plnohodnotná výživa.
Výživa dospelého psa
Kvalitná výživa má významný vplyv na zdravie psa a jeho kondíciu, a tiež na kvalitu jeho srsti.
Výživa starého psa
Starší pes potrebuje potravu, ktorá je primeraná jeho veku a potrebám.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Napriek svojmu arogantnému výrazu je Shi-tzu okúzľujúci a atraktívny spoločník. Je priateľským a nežným maznáčikom každému, kto mu vytvorí šťastný domov plný lásky a starostlivosti.
 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

technologygeeks.info | 502: Bad gateway

(Calvinadami, 24. 9. 2018 13:42)

technologygeeks.info | 502: Bad gateway https://technologygeeks.info - More info>>>

Test, just a test

(umla, 21. 9. 2018 14:11)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(icazale, 18. 9. 2018 10:37)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(hario, 11. 9. 2018 3:06)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(vennnile, 7. 9. 2018 6:08)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(eliali, 4. 9. 2018 6:15)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(hemerrila, 31. 8. 2018 8:48)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(cynengefl, 31. 8. 2018 6:17)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(blbre, 11. 8. 2018 12:34)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(gueret, 11. 8. 2018 10:06)

Hello. And Bye.

рыкерыфкряап

(Наталья Кныш, 7. 6. 2018 20:44)

Спасибо! Интересно читать ))

Hi!

(Jesusaffop, 24. 4. 2018 12:57)

Hi!

BEST software for captcha breaking!

(LatonyaCeape, 27. 3. 2018 4:37)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can bypass any anti-bot CAPTCHA's.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Recommendations: how to promote your shi-tzu-beli.estranky.sk

(LatonyaCeape, 27. 3. 2018 1:36)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any anti-bot captcha.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Doplnenie komentára z 1.1.2018

(Štefan Chvíla, 14. 2. 2018 17:23)

Doplňujem a čiastočne opravujem komentár: Naša sučka EMMY keď sme ju dostali mala 7,5 týždňa. Už na druhý deň čo bola u nás začala reagovať........ďalej už komentár.

Naše šteniatko Shi tzu

(Štefan, 1. 1. 2018 14:20)

Už na druhý deň naša sučka EMMY začala reagovať na meno,po 6 dňoch sa začala pýtať von,alebo inej miestnosti.Dokáže sa zlostiť!! tak klobúk dolu,veľmi inteligentná!Ale veľmi hravá,aj petardy za našej pomoci zvládla dobre.Toto je môj 5 psík,ale najviac učenlivý.Iným si však ničím radiť netrúfam.

Shi thu

(Puka, 21. 2. 2017 22:28)

Aj my mame stentiatko shi thu sme snou velmy spokojni len nevieme ako ju naucit aby sa chodila vonku vencit sme snou aj hodini a nic pride do domu a vtedi sa aj vicika aj vikaka mozete mi poradit ako ju naucit

peggyna

(katarina , 24. 3. 2013 21:56)

Dobrý večer chcem sa opýtať ma ročnu shi-tzu .Mame problem peggynke začala strašne vypadavat srst či je to normalne u tych plemien.Prd tyždnom som bola u vetereinara ze sa velmi škrabe tak jej dva dni pichal inijekcie ze sa musi pretat skrabat potom som sa snou mal pris ukazat na 4den kedze peggyna sa tak čudne spravala nechcela ist kumne stale len polihavala proste to nebola ona škriabat sa sice prestala tak som šla na treti den povedala som mu a on mi povedal ze ona ma falošnu graviditu bola sice asi 3tyždne po harani ale to nepotvrdil tak jej pichol nieake minerali mam prist v sobot ci sa niečo zmenilo ale nič tak jej pichol na vyrovnanie hormonov a povedal ze nebude tu cely tyzden dnes som ju okupala po 2tyždnoch mi ju mame dlhosrstu a ked som ju zacala fenovat tak som spozorovala miesta kde ma neviem jak to napisat proste malo srsti velmi ružovu kožičku ked bola mokra o ako keby mal 4vlasky neviem co mam robit bojim sa onu poradte mi co mam robit dakujem za každu info katka :(

Re: peggyna

(katarina, 24. 3. 2013 22:12)

ešte k Peggynke nevimenila a nedala by som ju za svet je to moje psie babetko tak ako ju ja milujem tak ju miluje aj moj priatel jej laska je nam opetovana :)je to naše zlatičko maznave preto ma velmi trapi ked jej niečo je a ja jej neviem pomoct :( k venčeniu??von chodime o 10:30hod podla toho jak vstaneme potom az večer ako sa jej chce je velmi mudra na rukach by sa nosila aj cele dni :)priatel ju naučil na rukach mojkanie velmi to ma rada aj teraz mi bubka na rukach rozmaznana :))ja si uz neviem bez nej život predstavit su to velmi mudre učenlive psici ale aj dost tvrdohlave :)

Re: peggyna

(saska, 5. 3. 2015 17:13)

No ja mam s tymto skusenost proste nic nepichat a viliecit to silou lasky


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »