Choď na obsah Choď na menu
 


Príchod šteniatka domov
Prvé dni, ktoré strávite spolu so šteniatkom, zanechajú v ňom trvalý dojem. Venujte mu preto veľa lásky a pozornosti. Predstavte mu nový domov vtedy, keď nie je okolo mnoho ľudí a dovoľte mu, aby si objavoval svoje nové okolie. Na začiatku asi bude trpieť odlúčením od matky a súrodencov, takže sa postarajte o jeho pohodu a nenechávajte ho samého osamote na dlhý čas.

Vytváranie domova

Šteniatko potrebuje košík alebo pelech na teplom mieste bez prievanu. Pelech mu vysteľte teplými, ľahko čistiteľnými lôžkovinami, akými sú stará prikrývka alebo uterák. Šteňa tak získa útulne miesto, kde sa bude cítiť bezpečne. Rešpektujte priestor vášho šteňaťa. Nesiahajte dovnútra a neťahajte ho von. Nechajte ho prísť samé. Nenechajte deti, aby ho trápili a otravovali. A nakoniec, neposielajte ho do jeho pelechu, keď bude roztopašné a neposlušné, lebo si bude spájať pelech s prehreškami.

Zdvíhanie šteniatka


Snažte sa odolať pokušeniu zdvíhať svoje šteňa príliš často. Jeho telíčko je príliš krehké.Keď musíte, riaďte sa nasledujúcimi pokynmi:

Jednu ruku dajte pod hrudník a druhú pod zadné končatiny.
Zdvíhajte ho oboma rukami.
Držte šteňa proti svojmu telu, bude sa cítiť bezpečne.

Ako krmiť šteniatko?

Vždy sa opýtajte predajcu psíka, ako ho máte na začiatku kŕmiť. Iste vám poradí, ako zvládnuť prvý týždeň. Pri ďalšom kŕmení šteniatka musíme vychádzať z jeho schopnosti stráviť určitú potravu. Aj tie najlepšie normy môžu niekdy naraziť na zažívaciu neznášanliovosť inak vyváženej potravy. Ak v truse psa uvidíte niečo nestrávené, tak to z jeho jedálnička vyraďte.

Šteniatku sa snažte podávať zvýšený prísun proteínov a dbajte na ich vysokú kvalitu. Mladý pes je citlivejší na prísun proteínov, pri ich nedostatku môže nastať spomalenie alebo zhoršenie rastu a nenapraviteľné chyby v stavbe tela. Dbajte na prísun fosforu a vápnika, aby ste zabránili prípadnej osteofibróze, čo je ochorenie kostí. Hrozí to hlavne šteniatkam živených domácou stravou alebo výhradne mäsom.

Šteňa nesmie jesť ani veľmi veľa, ani veľmi málo. Neprekrmujte ho pod zámienkou, že mu urobíte radosť. Mohlo by príliš pribrať a v dospelosti by pes trpel obezitou. Rast je nadôležitejšou fázou a podmieňuje život šteniatka. V tomto období preto dbajte na kvalitnú potravu hlavne u veľkých plemien.
 

Rast zubov

Pri prerezávaní zubov vaše šteniatko potrebuje niečo na žuvanie, napríklad gumenú kosť alebo loptu. Dávajte pozor, aby tieto predmety boli dosť veľké na to, aby sa nedali prehltnúť. Vyhýbajte sa naozajstným kostiam, ktoré sa môžu roztriesknúť a spôsobiť tak zápchu. Privykajte ho na svoju hračku a podajte mu ju hneď ako začína hrýzť nejaký zakázaný predmet. Hovorte mu pritom rázne "nie". Pochválte ho, keď hryzie svoju vlastnú hračku.
Ako rozvíjať zdravé zuby
Suché krmivá pomáhajú udržiavať zdravé zuby, preto sú vhodné na kŕmenie psov. Pomáhajú aj v tom, aby mliečne zuby vypadli načas. Urýchľujú tým rast zubov. Pre citlivé šteňatá zmäkčujte suché krmivo tak, že ho najprv namočte do teplej vody.

Očkovanie šteniatka

6.–7. týždeň - psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, psincový kašeľ    koronaviróza

9.–10. týždeň - psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, psincový kašeľ    koronaviróza, giardióza

12.–13.- týždeň psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, besnota, psincový kašeľ    koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofytóza

15.–16.- týždeň parvoviróza (len niektoré plemená)    borrelióza, dermatofytóza

po 1 roku - psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, besnota, psincový kašeľ    koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofyt

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hello

(RobertDef, 29. 4. 2018 13:47)