Choď na obsah Choď na menu
 


 

Obrázok

Odpovedzte si najprv na tieto otázky!
 
1. Dokážem sa venovať psovi denne?
2. Nájdem si čas chodiť s ním pravidelne na prechádzky?
3. Mám dosť peňazí na potravu, výživu, veterinára a ďalšie potreby?
4. Mám finančné rezervy, aby som ostal doma, ak ochorie?
5. Som ochotný tráviť s ním večery a zriecť sa nočného života?
6. Som pripravený brať ps na dovolenky, prípadne sa ich vzdať?
Ak ste na väčšinu otázok odpovedali záporne, zvážte, či si trúfate na 24hodinvú starostlivosť o psa.
Šteňa či dospelý pes?
Nie je nič krajšie ako mať šteňa! Malo by mať 8-9 týždňov. Musí byť očkované a odčervené. Nemôže ostať samo! Zakrátko začnite s osvojením základných návykov. Buďte trpezlivý! Ak vám prekáža utieranie mláčok, vyberte si staršieho, vycvičeného psa.
Pes alebo sučka?
Mladý pes môže byť hypersexuálny, čo prináša nepríjemné situácie. Sučky zasa 2-krát do roka hárajú, čo vyžaduje ostražitosť. Pozor na riziko neželaného nakrytia.
Zvládnem dlhosrstého psa?
Srsť niektorých plemien si vyžaduje starostlivosť denne. Toto zvážte , ak plánujete chovať psa v byte. Pri jesennej a jarnej výmene bude jeho srsť všade.
Čistokrvný alebo kríženec?
Čistokrvný pes má podrobnú dokumentáciu o veľkosti, kŕmení, nárokoch,temperamente a rodičoch. To sa prejaví na vysokej cene.
Aj preto často padá voľba na kríženca, potomka dvoch čistokrvných plemien. Krížence sú milé, menšie je aj riziko, že budú trpieť vrodenými chorobami.
Bastard (oriešok,pouličná zmes) pochádza z rodičov dvoch neurčených plemien. Ťažko odhadnúť ako vyrastie, či ako bude vyzerať. Často bývajú najodolnejšie a najroztomilejšie.
Kde zohnať psa?
Chovateľské stanice - Kúpa psa od chovateľa je spoľahlivý spôsob, ako mať zdravého psa a informácie o jeho chove. Väčšinou chodia na výstavy a prehliadky.
Chovateľ-amatér - Uprednostnite vašich známych. Máte istotu, že o psa bolo dobre postarané, čo zvyšuje vyhliadky na dobrú kúpu. K inzerátom pristupujte opatrne.
Psie útulky - Najskôr ho viac dní navštevujte, berte na prechádzky. Po dvoch týždňoch spolužitia zistíte, či si dokážete vybudovať vzťah. Ak nie, psa radšej vráťte.
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

shih-tzu

(Natália, 22. 4. 2014 17:40)

shih-tzu je pre mňa asi najlepší máme mačku a bývame v byte je to ideálny pes pre nás