Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok

                           
                            
                            SHIH-TZU
 
 
Originálny názov plemena : Shih Tzu

Krajina pôvodu : Tibet

Doba vzniku : 17. storočie

Pôvodné využitie : Strážny pes

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 13-14 rokov

Hmotnosť : 4,5-8 kg

Výška : 25-27 cm
História
Predkov tohoto psa je nutné hľadať v Tibete, kde boli chované v kláštoroch. Súdiac podľa dochovaných historických artefaktov boli tieto chrámové psíky veľmi podobné dnešnému Shi-tzu. Tieto psy boli dávané darom hosťom čínskeho dvora, a tak sa dostali do Číny. Tu z nich boli pravdepodobne vyšľachtené psy s krátkym nosom tak, ako ich poznáme dnes. Okolo roku 1930 sa dostali do Anglicka, a tu sa ešte ďalej vyvíjali. Kedysi slúžil Shi-tzu ako strážca stád a ochranca človeka, dnes je zaradený medzi spoločenské plemená a zastáva po boku človeka len úlohu domáceho maznáčika.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variantách.
Všeobecný vzhľad
Shi-tzu má širokú, guľatú hlavu s veľkými, guľatými očami. Farba očí je tmavá, u pečeňovo zafarbených jedincov môžu byť svetlejšie. Uši sú veľké, bohato osrstené dlhými závesmi srsti. Telo je dlhšie ako jeho kohútiková výška, má široký, hlboký hrudník a rovný chrbát. Chvost je nasadený vysoko, dlhá srsť na ňom vytvára bohatý chochol, ktorý je nesený nad chrbtom.
Srsť a farba srsti
Srsť je dlhá a hustá, môže byť mierne zvlnená, s hustou podsadou. U tohoto plemena je povolené akékoľvek sfarbenie srsti, u dvojfarebných psov je žiadúca biela lysina na čele a biely konček chvosta.
Povaha
Shi-tzu má veľmi priateľskú, ale nezávislú povahu. Je prítulný a láskavý, ale zároveň veľmi hrdý a sebavedomý. Rád sa zúčastňuje všetkého, čo sa okolo neho deje, je veselý a hravý. Občas môže byť tvrdohlavý.
Spoločenská charakteristika
Celej rodine je veľmi oddaný, svojho pána, ktorého si väčšinou v rodine vyberie sám, nado všetko miluje. K cudzím ľuďom sa však chová zdržanlivo, akoby arogantne, nie je to žiadny ľudomil. Pred ostatnými psami sa rád vystavuje a predvádza. Spolužitie s inými domácimi zvieratami býva bezproblémové.
Vzťah k deťom
S deťmi Shi-tzu vychádza spravidla veľmi dobre, deti ho však musia akceptovať a pokiaľ nemá akurát náladu na hranie alebo maznanie, nechať ho odpočívať. Nie je to vyslovene ideálny pes do rodiny s malými deťmi.
Výchova
Shi-tzu je inteligentný psík, jeho výchova ku poslušnosti nie je náročná. Všetci členovia rodiny by mali používať rovnaký spôsob výchovy, to znamená používať rovnaké povely a intonáciu hlasu. Tento pes by mal zvládnuť príchod na zavolanie, musí si navyknúť na obojok a vodítko a vykonávať svoju potrebu vonku.
Držanie
Je to ideálny pes pre chov v byte, nie je príliš náročný na pohyb, ale má rád prechádzky. V byte by mal mať pelech na teplom, suchom mieste bez prievanu, kde bude mať kľud a nebude rušený pri odpočinku.
Pracovné využitie
Tohoto psíka možno využiť len ako spoločníka.
Pohyb
Je to veľmi temperamentný pes, ktorý sa rád hrá. Vie byť dobrým a vytrvalým bežcom. Veľmi rád leňoší, ale nie je dobré ho v tom podporovať.
Starostlivosť
O srsť je potrebné sa starať už od šteňacieho veku, aby si pes na každodennú úpravu navykol. Srsť potrebuje intenzívnu starostlivosť, nutné je denné kefovanie a česanie, raz mesačne je vhodné psa vykúpať. Pred česaním je praktické srsť postriekať norkovým alebo mandľovým olejom, stane sa tak poddajnejšou. U tohoto plemena sa tiež srsť balíčkuje, čo je natáčanie srsti do špeciálneho papiera za použitia oleja. Aby dlhá srsť nezakrývala oči, zväzuje sa na vrcholku hlavy gumičkou. Oči a uši vyžadujú tiež denné čistenie.
Strážne využitie
Shi-tzu síce nie je k cudzím ľuďom zvlášť prívetivý, ale ako strážcu ho nemožno využiť, aj preto, že nie je príliš uštekaný.
Vhodné športy
Tento psík sa nehodí na žiadne psie športy, ku športovému vyžitiu mu postačia rôzne hry.
Najčastejšie nemoci
Luxácia jabĺčka; fontanellen persistenz - neuzavretie lebečného švu; prietrž; nadmerné slzenie očí; zákaly šošovky; entropia; renálna kortikálna hypoplázia
Zvláštnosti plemena
Krása tohoto psa vynikne len vtedy, ak je krásna jeho srsť. Ši-tzu by si nemal zaobstarávať nikto, kto nebude mať čas alebo chuť starať sa o jeho srsť, pretože jej udržovanie je veľmi potrebné a pomerne zložité.
Príprava na výstavu
Na výstavu je nutné psa pripraviť tak, aby bol v čo najlepšej kondícii. Kúpanie je vhodné najlepšie večer pred výstavným dňom. V tejto chvíli sa už nepoužíva žiadny olej, iba kondicionér. Pokiaľ má pes zubný kameň, mal by byť odstránený ešte pred výstavou. Pazúriky musia byť zastrihnuté nakrátko.
Výživa šteňaťa
Pre vývoj šteňaťa je dôležitá správna plnohodnotná výživa.
Výživa dospelého psa
Kvalitná výživa má významný vplyv na zdravie psa a jeho kondíciu, a tiež na kvalitu jeho srsti.
Výživa starého psa
Starší pes potrebuje potravu, ktorá je primeraná jeho veku a potrebám.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Napriek svojmu arogantnému výrazu je Shi-tzu okúzľujúci a atraktívny spoločník. Je priateľským a nežným maznáčikom každému, kto mu vytvorí šťastný domov plný lásky a starostlivosti.
 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Fakty

(Laura, 27. 12. 2012 15:45)

Shi-tzu je velmi tvrdohlavý pes.Je tažké ho vycvyčiť.

moje dve lásky

(Denisa, 8. 11. 2012 19:30)

Ahoj! Mám doma dvoch shi tziakov, Lakyho a Modža. Laky má 4roky a Modžo 1rok. Sú úplne rozdielne povahy .Laky je strašne pokojný niekedy až veľmi a Modžo je taký všetečný raubír.Skvele sa doplňajú.Lakynko má problémy s kožou tak papá len Eukanuby Dernatosis ! Je to vraj choroba po rodičoch. Samozrejme, rodičov nám predávjúci nechcel ukázať! Ale ked som videla to zúbožené šteniatko, hned som bola rozhodnutá! Veterinár povedal že sme ho v podstate zachránili! Teraz nelutujem je nesmierne inteligentný , citlivý a prítulný! A aby mu nebolo smutno kúpili sme mu kamaráta. A vtedy som videla rozdiel medzi chovmi! Mohli sme si prezrieť celý chov! A vidieť to veru aj na povahe a kvalite psíka. Modžo je bezprostredný, sebavedomý a nebojácny, čo je niekedy problém! Chcela som tým len povedať, že nieje chovateľ ako chovateľ! No a milujem ich ako svoje deti!!!

moj psik shi tzu

(vanesa, 7. 10. 2012 19:36)

ja mam tiež shi tzu je to hravý psík.volá sa marly. hrajem sa s nim. z hry vždy kušé moju ruku. a preto lebo mu rastu zuby.chodíme aj na dlhé prechádzky.ma len štyri a pol mesiaca.budeme ho učit na sadni, popros, daj labku.

Sindy :-)))

(Becky, 27. 9. 2012 20:30)

Mám už pomaly 9 - ročnú sučku Shi - tzu, volá sa Sindy. :-)) Musím povedať, že nešteká skoro vôbec!! Možno raz, dvakrát si štekne na niekoho, kto prejde okolo domu, inak vôbec. Väčšinou papá granule ale samozrejme, dostane vždy nejakú maškrtu. :-)) Jej slabé stránky sú búrky a Silvester - vtedy sa trase od strachu! :-) Inak je veľmi priateľská, no je trošku lenivá :-DD

moja láska (kiss) Sandy

(Holly, 2. 9. 2012 22:52)

No my máme už 6 rokov :D a učili sme sa veľmi rýchlo :D Spočiatku sa nerada kúpala, ale zvykla si aj na fénovanie a vyčesávanie, ale nie tými kovovými kefami, tie ju veľmi ťahali, tak používame takú obyčajnú čo je na vlasy. Papá takmer všetko, niekoľko rokov nám nechcela jesť žiadne granulky, ale už je to v poriadku, ráno dostane kapsičku, alebo mäsko z konzervy a počas dňa papá granule. Samozrejme mimo toho dostane aj nejakú maškrtku :D a vždy sa s ňou najskôr zahrá (pohadzuje si ju po celej izbe) a nakoniec ju zje. Inak je veľmi kľudná, cudzie deti veľmi nemusí, no naše si obľúbila, a má rada veľkých psov :D taký retríver alebo labrador sú jej najväčší kamoši. Samozrejme manžel ju rozmaznáva a dovolí jej všetko. Asi aj preto ho má najradšej z celej rodiny. Je to veľmi rozumné plemeno a som rada že ju máme, je taká empatická :D zbožňujem ju a nedala by som ju za nič na svete :D

?????

(nisa, 21. 3. 2010 18:26)

nie je príliš uštekaný? môj foter si ho kúpil a tá potvora šteká od rána do večera

shi tzu

(ada, 2. 9. 2012 20:28)

ja mam shi tzu.Ma 5rokou.Vola sa Sandy a je velmi poslusna!Samozrejme ma aj ona naladove dni!Nesteka skoro vobec.Len ked sa nahana alebo na niektorych psou.Granule jedla len par tyzdnou.Teraz by icg ani neovonala.Ani konzervi.Len kuracie kridla,pecienky,z ryzou a zeleninou alebo z cestovinami.Sunku,slaninu brindzove halusky kosti a len same maskrty.Ako mala vikonavala potrebu len v kuchyni na dlazdicach.Mohla som ju hresit a podobne veci ako to iny opisuju ale nic.Po case sa naucila sama pytat.Teraz pozre na mna a viem kedy.Alebo vilezie na mna a nepohne sa.Je to ako male dieta.Rada sa hra s plysakmi.Ziadne papuce nepotrhala akurat mi na nich spavala ked som bola v praci.Nedala by som ju ani za vsetky peniaze sveta!

Očka

(mmm, 8. 2. 2012 15:28)

Dobry deň ja by som sa len chcela informovať ohľadom očiek, ma 3 a pol mesiaca a neustale jej nejak slzia očka.. a stale to ma na tvaričke vlhke vždy jej to utierame kupili sme jej aj kvapky do oči ale nejak to nepomaha...mame to riešiť nejak inač? či je to normalne? dakujem

RE : Očka

(sofi, 10. 2. 2012 18:15)

no my máme tiež shih-tzu .. tiež sme jej kúpili borovú vodu ale moc t onepomáha to je len na utretie karpín... a tie očká to sa musí ísť k veterinárovi a vyčistiť očné kanáliky :) ale v týchto mesiacoch asi ešte nie potom neskor len to bohužial neviem kedy :/

Re: RE : Očka

(Luciana, 15. 7. 2012 23:52)

Ja odporucujem kupit ludske kvapky do ociek optalmo, a cistit jej zo zaciatku raz den, teda kvapnut po jednej kvapke a potom raz za tyzden, ked to prestane, tak napr po kupani!nesmie sa to prehanat, aby pes neoslepol

Ši-tzu

(Livuska088, 24. 6. 2011 19:57)

Ahojte,dostala som psíka Ši-tzu malé šteniatko a je rozomile ♥ Lenže vždy ciká na koberec,ako ho to mám odnaučiť a naučiť pýtať sa na potrebu?

Re: Ši-tzu

(sofi, 10. 2. 2012 18:17)

no jasné že psík sa to nenaučí tak rýchlo... ked to spravý zakaždým ho/ju presknite po zadku novinami ale nie moc silno zase :DDD potom sa to odnaučí :)

Re: Re: Ši-tzu

(Luciana, 15. 7. 2012 23:49)

My sme doma ucili nasu shi tzu Lilly, po kazdom spanku sme ju isli ihned vencit, ked sa nahodou stalo ze spravila mlacku doma, tak troska dostala po zadocku, ukazovakom pred oci a dali sme jej to nuchat, ze to nesmie. Miesto vykonu sme ocistili octovou vodou a jarou, a dali na to stary uterak, po case sa zacala pytat

Moja skúsenosť so shi tzu

(Luciana, 15. 7. 2012 23:45)

Mám doma 5 ročnú sučku tohto plemena! Je spoločenská, hravá iba medzi ľuďmi ktorých dobre pozná, šteká stále, ale ma na to svoj dovodom, ako trubenie auta, alebo kopanie na dvere, ale ked pyta nieco dobre pod zub piskotik alebo pamlsok. Rozumie na každé slovo, len jej chýba rozpravát ľudskou, ale aj tak sa dorozumieme. Tvrdohlavost prejavi pri cesani, a cistenie oci§ Uska si dá vycistit, pretože ma zápaly uška od steniatka, a vracia sa jej to spatne. Pozor pre tých, ktorý si chcú kúpiť takého psíka. Dáte mu všetko čo si len zažiada, ale keď sa v noci chystáte spať sladkým spánkom tak nastane problém.CHRAPANIE .-)))))

Shi-tzu

(Monika, 12. 12. 2010 20:48)

v tom popise nieje napisana ze je ustekena praveze ze nie je vobec ustekana asi to zle citate, aj ja som to najprv zle precitala a je to skvely pes

Re: Shi-tzu

(Linduška, 4. 6. 2012 19:26)

Je to najúžasnejší psík, vôbec nie je uštekaný a je veľmi múdry.
Je fakt fantastický.

Plznutie

(Julka , 4. 8. 2011 16:31)

Chcem sa spýtať či Ši tzu veľmi plzne teda lepšie povedané či zanecháva všade chlpy...

Re: Plznutie

(majky, 12. 4. 2012 15:36)

nie ši-tzu neplzne pokial ho pravidelne kazdy den cešete...

Odpoved-plznutie

(admin, 6. 8. 2011 20:14)

Dobry den, shih-tzu plzne ako kazdy iny psik len ovela menej oproti kratkosrstym psikom :) kratkosrsty maju tu nevyhodu ze chlp je tvrdy a ostry takze sa lahko dostane do koberca alebo do calunenich veci pricom dlhosrsty psikovia ich vlas je makky a ostane len na povrchu :) Samozrejme pokial psika pravidelne cesete a starate sa mu o srst tak skoro vobec neplzne ! obcas tri chlpky najdem. samozrejme ked psika ostrihate uplne na kratko nemate s nim skoro ziadnu starost pol roka a plznutie je uplne tabu!

SHIH-TZU

(emma, 12. 7. 2011 11:30)

mne sa tá rasa psíka veľmi páči a mamka s ockom mi kupia takého psíka